TR / EN
Bodrum Tasarım Atölyeleri tasarımcıyı üretimle buluşturmayı, tasarımı katma değerleriyle buluşlara, ekonomiye,kültüre, istihdama kazandırmayı amaçlıyor.
2013 yılında kurulduğu günden bu yana yaratıcı endüstriler ve yaratıcı ekonomileri buluşturan Tasarım Vakfı, “yaparak, uygulayarak öğrenme” temeline dayanan faaliyetlerine devam ediyor.

Disiplinler üstü, ayrıştıran, sorgulayan, tasarımcı düşünceye yoğunlaşan araştırma süreçlerini ilke edinen Tasarım Vakfı, yaratıcı disiplinleri bütüncül birliktelikleri ile ele alıyor. İşbirliğine, açık işe, çoğulcu ve ortak akla dayalı tasarım anlayışını benimsiyor. 

Bu amaçla Tasarım Vakfı tarafından hayata geçirilen Bodrum Tasarım Atölyeleri tasarımcıyı üretimle buluşturmayı, tasarımı katma değerleriyle buluşlara, ekonomiye,kültüre, istihdama kazandırmayı amaçlıyor.

Tasarım Vakfı, 2015 yılında 12 lider, 96 katılımcı ile 10 Yaz Atölyesini Bodrum’da gerçekleştirmiş, tasarımları ve tasarımcıları 2 Aralık 2015’te ulusal ve uluslararası basına İstanbul’da duyurmuş ve sergi açılışıyla paydaşlara sunmuştur.

Tasarım Vakfı, 2016 yılında 1 Haziran - 30 Kasım tarihleri arasında 20 lider ve 163 tasarımcı, sanatçı ve zanaatkarın katılımı ile mobilya, dokuma, moda, kilim, cam, seramik, gastronomi, takı, hamur kağıt (papier-mâché) ve deri alanlarında 15 farklı tasarım atölyesi gerçekleştirmiştir. 

Tasarım Vakfı 2016 Atölye çalışmalarında oluşturulan tasarımlardan seçkilerin yer aldığı ‘Tasarım Vakfı 2016 Atölyeler Sergisi’ Türkiye Tasarım Haftası, Tasarım Tomtom Sokakta ve 3. Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalle Programı kapsamında sergilenmiştir. 

Tasarım Vakfı Atölyeler Sergisi ‘entangled-dolanık’, Koleksiyon’nun desteği ile 4-9 Nisan 2017 tarihleri arasında Salone Del Mobile esnasında La Triennale di Milano’da yer almıştır. 

 

ATÖLYELER HAKKINDA

Tasarımda disiplinler üstü kurgusal, deneysel bağlar kurmayı amaçlayan “Tasarım Vakfı Atölyeleri” edimsel yetkinliklerin, fikirlerin, hünerlerin çapraz eşleşmelerle çoğalacağı ortamları olarak yetenekli tasarımcılar için kurgulanmıştır.

Türkiye’deki yaratıcı ekonomilere katma değer sağlayamayı hedeflediğimiz atölye çalışmaları, tasarımcıları üretime, üretimleri tasarımcılara tanıştırma olanakları vermektedir. Bu kapsamda pazara yeni girişimlerde bulunan genç yeteneklere farklı bakış açıları kazandırmak, farklı disiplinleri tanıtmak, disiplinler üstü deneyimler kazandırmak amaçlanmaktadır.

Tasarımda disiplinler üstü kurgusal, deneysel bağlar kurmayı amaçlayan Tasarım Vakfı Atölyeleri edimsel yetkinliklerin, fikirlerin, hünerlerin çapraz eşleşmelerle çoğalacağı ortamları olarak yetenekli tasarımcılar için kurgulanmıştır.

Nesne temelli işlerden uzak; nesnenin değerleri, bağlamları araştırılarak yenibir ürün, hizmet, deneyim, ilham, kültür üretebilmek hedefleniyor.

 

ATÖLYELERİN AMACI
Tasarım, sanat, zanaat önderleriyle; tasarım, üretim, teknik ve zanaatlar arasında deneyimsel, deneysel bağlar kurabilmek, “yaparak öğrenme, öğrenirken yapma” kurgusuna odaklanmak,

• Tasarımı ve sektörü somutlamak adına edimsel süreçlere yönelmek,
• Bilgi, görgü, hünerleri yeteneklerle buluşturmak,
• Edimsel bilgi ile çoğalmak,
• Atölye ortamlarında birbirlerini tetikleyen yaratıcı fikirleri çoğaltmak,
• Yaratıcı cüret ve cesaretleri coşturmak. 

 
E-BÜLTEN
ARKADAŞINA ÖNER