TR / EN
Tasarım Vakfı, 16 Kasım – 17 Kasım 2015 tarihleri arasında, Culture.pl işbirliği ile, Poznan School of Form’un direktörü akademisyen Agnieszka Jacobson ve School of Form, Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dawid Wiener liderliğinde gerçekleştirilen Tasarım Eğitiminde Yeni Formlar Atölyesi’ne ev sahipliği yaptı.
Atölyede, akademisyenlerin katılımıyla, tasarım eğitiminin hümanist bilimlerle bağları incelenerek, uluslararası bir tasarım eğitimi manifestosu geliştirildi.

Tasarım Eğitiminde Yeni Formlar Atölyesi’nde İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Zafer Akay, İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden Gökhan Mura, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Dalsu Özgen, ITÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Şebnem Timur, İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Aysun Ateş Akdeniz, Medipol Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Yasemin Soylu, Okan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Nehir Tastan ve Koç Üniversitesi Design Lab’den Aykut Coşkun katilim gösterdi.

School of Form, tasarım eğitiminde inovatif bir konsept üzerine oturan eğitim modelinde, beşeri bilimleri tasarım eğitimi ile bütünleştiriyor.

Günümüzde, tasarımcının hassas bir araştırmacı, yaratıcı bir fikir insani ve iletişimi güçlü bir kişi olmama gibi bir şansı yok. School of Form, bu anlamda tasarım-beşeri/sosyal bilimler arasındaki diyalogu ve deneyimlerini paylaşmak amacı ile ‘Tasarım Eğitimi’nde Yeni Formlar Atölyesi’ programını kurguladı.

İki gün süren atölye çalışmasında, görsel ve materyal kültürde ve alışkanlıklarda kültürel ve coğrafi farklılıklar üzerinde duruldu. Bu farklılıkları araştırma süreci, psikolojik filtreler ve renk egzersizleri ile deneyimlendi.

Atölye, Agnieszka Jacobson ve Dawid Wiener’in School of Form’un tasarım eğitim modelini ve organizasyon yapısını katılımcılara aktarması ile başladı. Jacobson ve Wiener, tasarım eğitiminde beşeri bilimlerin önemli bir araç olduğunu, tasarımda duygu değerinin, motivasyon ve davranış değişikliği için tasarımın önemini vurguladı.

Atölye Polonya ve Türkiye tasarım sahnesi ve konseptleri üzerine bir tartışma ile devam etti.

David Wiener “Yaratıcılık ve Öğrenim Süreçleri” üzerine gerçekleştirdiği sunumunda, öğrencileri yaratıcı olmaya yönlendirecek yaratıcı araçlar ve bu araçlar üzerine geliştirilebilecek kavramsal egzersizlerden bahsetti. Tasarım eğitiminde empati ve yaratıcı aklin algısını yönlendirme teknikleri ile devam eden Wiener, “Bir şey inşa etmek için motivasyon nasıl inşa edilir?” sorusu ile katılımcı akademisyenler arasında bir tartışma açtı.

Atölyenin ilk günü “Psikolojik bir fenomen olarak renkleri anlamak ve algılamak” üzerine sunumlar ve egzersizlerle sona erdi.

Atölye, ikinci gününde tasarımcı için araştırmanın nasıl bir araç olduğuna odaklandı. Atölyenin araştırma süreci, her katılımcının bireysel sunumları ile tamamlandı.

Araştırma aracı olarak görsel analiz yöntemleri üzerine bir tartışma ile devam eden atölye, atölye liderlerinin ve katılımcıların, tasarım eğitimi üzerine atölyede gelişen inovatif fikirleri yansıttıkları bir harita çalışması ve manifesto ile sonlandı.
E-BÜLTEN
ARKADAŞINA ÖNER