TR / EN
29 Haziran Dünya Endüstriyel Tasarım Günü 2018 teması, Dünya Tasarım Örgütü tarafından ‘İyi sağlık ve İyi Oluş için Tasarım’ olarak belirlenmiştir.
Dünya Endüstriyel Tasarım Günü Hakkında

Dünya Endüstiyel Tasarım Günü (WIDD), 2007’de Dünya Tasarım Örgütü’nün (World Design Organization™)  50.yıl dönümünde ilan edilmiştir ve her yıl 29 Haziran’da dünya çapında kutlanır.

Dünya Endüstriyel Tasarım Günü,  endüstriyel tasarım mesleğinin farkındalığını artırmayı hedefler ve ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel gelişim için tasarımın gücünü savunur.

29 Haziran Dünya Endüstriyel Tasarım Günü (World Industrial Design Day-WIDD) 2018 teması, Dünya Tasarım Örgütü (World Design Organization-WDO) tarafından #3 numaralı Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (Sustainable Development Platform-SDG3) kapsamında ‘İyi sağlık ve İyi Oluş için Tasarım’ olarak belirlenmiştir.

Dünya Endüstriyel Tasarım Günü Türkiye’de ve birçok farklı ülkede konferans, sempozyum, çalıştay, sergi, yarışma ve özel müze gezileri gibi çok çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 

Etkinlikleri  #WIDD2018 etiketi ile takip edebilirsiniz.

Türkiye’de düzenlenen etkinliklerden bazıları şöyledir:

 

‘Co-Living / World Design Talks’

Yer: İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi

Saat: 08:30 – 21:00

colivingizmir.org 

Dünya Tasarım Başkenti 2020 adaylarından biri olan İzmir şehri, tasarıma yönelik vizyonunu Dünya Tasarım Örgütü ile işbirliği içinde sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Akdeniz Akademisi, bu yıl Dünya Tasarım Konuşmaları (World Design Talks-WDT) ve Dünya Endüstriyel Tasarım Günü (World Industrial Design Day-WIDD) etkinliklerini Dünya Tasarım Örgütü İzmir üyeleri İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu İzmir Şubesi, Vestel ve İzmir’deki tasarım topluluklarıyla işbirliğinde planlıyor.

Etkinlikte “birlikte yaşamak (co-living)” teması; “doğa ile birlikte yaşamak”, “toplumda birlikte yaşamak”, “şehirde birlikte yaşamak”, “tarihsel mirasla birlikte yaşamak”, “teknolojiyle birlikte yaşamak” başlıkları altında ele alınacaktır. Dünya Tasarım Konuşmaları, “birlikte yaşamak” temasının kavramsal boyutta, tasarımla ilişkisi açısından ve İzmir’deki kültürel boyutuyla ele alındığı konuşmalarla başlayıp, alt başlıkların ele alındığı çalıştayla devam edecek; Dünya Endüstriyel Tasarım Günü kutlamasıyla tamamlanacaktır. Konuşmalar için Türkçe’den İngilizce’ye çeviri sağlanacak; çalıştay ise İngilizce yürütülecektir.

Etkinlik, Dünya Tasarım Örgütü (WDO) Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla 29 Haziran 2018 Cuma günü, 08:30-21:00 saatleri arasında, İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Kayıt için http://colivingizmir.org/register 

 

ETMK İstanbul 'Dünya Endüstriyel Tasarım Günü'

Yer: Tasarım Atölyesi Kadıköy

Saat:18:00-23:00

Tasarımın iyi yaşam üzerine etkisinin araştırılacağı konuşmalara, ’iyi yaşam’ kavramını sürdürülebilirlik perspektifinden sorgulayan Plastik Okyanus (A Plastic Ocean) belgesel gösterimine ve Dünya Endüstriyel Tasarım Günü kutlamasına tüm endüstriyel tasarım öğrencileri, akademisyenler ve profesyoneller davetlidir.

http://takortak.org/etkinlik/kadikoy/etmk-istanbul-dunya-endustriyel-tasarim-gunu/ 

Etkinlik ücretsizdir, katılım için kayıt gereklidir:  https://www.eventbrite.com/e/29-haziran-dunya-endustriyel-tasarm-gunu-tickets-46401503145

 

 

Enta Designers Night

Yer: Bant Mag Bina/Havuz, Kadıköy

Saat: 20:30 – 00:30

Dünya Endüstriyel Tasarım Günü kapsamında, kuruluşlarından bu yana her sene düzenlenen ‘Designers Night’ etkinliği bu sene Bang Mag Havuz Bina ev sahipliğinde Kadıköy’de gerçekleşecek. 

Etkinlik ücretsizdir ve herkese açıktır. 

https://www.facebook.com/events/2080107872232908/ 
E-BÜLTEN
ARKADAŞINA ÖNER